Jdi na obsah Jdi na menu
 


epizody 1 sezona

21. 3. 2007
S 
101
Premiéra:EN22.9.2004 CZ3.9.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Muž se probudí v džungli. Nejdříve cítí bolest, pak horko a nakonec nepatrný hluk. Otevře oči a spatří žlutého labradora. Zprvu nechápe, kde se v džungli vzal, ale záhy pochopí. Letadlo, ve kterém cestoval ze Sydney do Los Angeles, se zřítilo. Začíná si vzpomínat, jak najednou během letu nad oceánem začaly atmosférické poruchy. Jak se zničehonic najednou od letadla odlomila jeho zadní část. A pak už nic – jen tma.

Vydá se směrem k místu, odkud slyší hluk. Na pláži, kam se zřítila část trosek, panuje zmatek. Ti, kteří přežili bez úhony, buď zmateně pobíhají od moře směrem k nedaleké džungli nebo sedí jako bez duše. Někteří z nich se snaží pomáhat zraněným. Díky své lékařské praxi začne muž (Jack) okamžitě také pomáhat. Po několika hodinách je jasno. Havárii přežila necelá padesátka cestujících. Šok opadá a někteří z nich jsou schopni uvažovat, jak se zabezpečit. Všichni doufají, že je brzy objeví záchranáři. Když udeří tma, z džungle začnou vycházet podivné zvuky, které náladu mezi lidmi opět výrazně zhorší.

Následující den se trojice hrdinů – Jack, dívka Kate a mladík Charlie, vydává na průzkum džungle. Po několika hodinách nalézají další části letadla – konkrétně kokpit. V ní se podaří objevit přeživšího pilota, který jim oznamuje, že bouře vychýlila letadlo několik tisíc mil z kurzu, takže záchranáři budou mít nadlidský, ne-li nemožný úkol trosky najít. Vzápětí je pilot z kokpitu vytažen a zabit neznámým tvorem.

Trojice se vydává na útěk, tvor vydávající strašidelný zvuk je jim v patách. Náhle se rozdělují a každý z nich zůstává v džungli na pospas osudu...

102
Premiéra:EN29.9.2004 CZ3.9.2006
PopisZatímco v džungli se Kate, Charlie a Jack opět potkávají a nedokáží vysvětlit, co je pronásledovalo, na pláži postupně poznáváme osudy ostatních postav. Nejprve to je dvojice mladých sourozenců – zatímco blonďatá dívka Shannon se v bikinách opaluje a bez starostí hovoří o blížící se záchranné výpravě, její bratr Boone se snaží pomáhat s odklízením trosek a organizací přeživších.

Korejský pár – Jin a Sun – se poprvé střetne s Michaelem, žárlivý Jin začne Michaela podezřívat, že dotírá na jeho ženu. Ve skutečnosti se Michael jen snažil najít svého syna Walta, který se do džungle vydal hledat ztraceného psa Vincenta. Na pláži dojde také k prvnímu střetu mezi bývalým iráckým vojákem Sayidem a grázlíkem Sawyerem, který obviní Sayida z terorismu a havárie letadla. Rozepři musí ukončit navrátivší se Jack.

Sayid navíc dokáže jako jediný opravit rozbitou vysílačku, baterie však vydrží jen několik hodin. Aby dokázali zachytit případné vysílání, vydá se několik lidí na vysoko položené místo. V džungli opět narazí na podivného tvora, který vyrazí proti nim – chladnokrevný Sawyer jako jediný zareaguje a na blížícího se tvora vystřelí. Ukáže se, k překvapení všech, že to je lední medvěd!

Zatímco Jack na pláži ošetřuje těžce zraněného šerifa, podaří se lidem s vysílačkou dorazit na vysoké místo. Po zapnutí se ozve vysílání ve francouzštině, které dokáže Shannon přeložit a Sayid dekódovat. Jedná se o neustále se opakující varování, podle všeho automaticky vysílané po dlouhých šestnáct let…

103 Flashback: KATE
Premiéra:EN6.10.2004 CZ10.9.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Po šokujícím zjištění o vysílání se Sayid, Sawyer, Kate, Shannon a Boone během noční porady rozhodnou, že o svém zjištění nikomu dalšímu zatím neřeknou. Jack pokračuje na pláži v provizorním přístřešku se záchranou těžce zraněného šerifa, který neustále něco mumlá o ženě, která je velice nebezpečná, a ptá se, zda přežila havárii. Jack se brzo dozví, že řeč není o nikom jiném, než o Kate.

Když další den dorazí lidé z vysílání zpět na pláž a Kate vypráví Jackovi o zprávě, on ale pomlčí o tom, že ví o jejím původu. O Kate kromě šerifa ještě ví sympatický tlouštík Hurley, tomu se ale pravda zakrývá mnohem obtížněji. Když se Kate tajně vydá zraněného šerifa navštívit, dokáže se její věznitel na chvíli probudit a málem ji zaškrtit. Jack přispěchá na pomoc na poslední chvíli.

Na pláži se dále rozvíjejí některé příběhy. Sun a Jin mezi sebou pěstují zvláštní vztah plný vzájemné lásky a zároveň odcizení, Michael se snaží najít vztah ke svému synovi Waltovi, když se ho jednou vydá hledat do džungle, omylem narazí na polosvlečenou Sun. Michaelovi nakonec pomůže Locke, když v džungli najde Vincenta, dohodnou se ale, že řeknou, ho našel Michael. Těhotná dívka Claire se spřátelí s bývalým muzikantem Charliem. Sawyer pokračuje v útoku na zbytky věcí a shromažďuje do svého přístřešku cokoliv potřebného.

Zraněnému šerifovi zbývají poslední hodiny života, které dožívá v hrozných bolestech. Jeho hlasité nářky znervózňují ostatní, a tak se Sawyer rozhodne (na jeho vlastní žádost) jeho život ukončit rychle. Střelí ho do hrudi, šerif ale překvapivě nezemře. O výsledek se s definitivní platností postará Jack, který šerifa umlčí nadobro.

FLASHBACK

Postava flashbacku: KATE

Poznáváme Kate, kterak se na zapadlé australské farmě snaží tajně přespat. Její majitel, Ray, se jí nelekne a naopak jí nabídne, aby u něj nějaký čas pracovala. Kate, která se představí jako Annie, souhlasí a skutečně u něj několik měsíců pracuje. Jedné noci se hodlá beze slova sbalit a odejít, Ray ji ale přesvědčí, ať ještě zůstane, že ji ráno odveze. Když však cestují k nádraží, snaží se je zastavit šerif a Ray prozradí Kate, že viděl zatykač a s lítostí ji udá pro peníze. Kate strhne volant a způsobí nehodu. Aby zachránila Raye z hořící auta, obětuje drahocenný čas a šerif jí stihne dopadnout.

104 Flashback: LOCKE
Premiéra:EN13.10.2004 CZ17.9.2006
Popis

Foto1 Foto2
--

Lidé jsou v noci probuzeni Vincentovým štěkotem. Vypadá to, že na pláž dorazili tři podivní tvorové. Nejedná se však o domnělá monstra, ale o trojici kanců, kteří byli přilákání hnilobným pachem mrtvol. To přeživším připomene dvě věci – jednak je třeba těla pohřbít a zabránit tak infekci a zároveň počítat s tím, že zásoby jídla dříve nebo později vyschnou.

Zatímco těla jsou spálena a pohřbena, je zorganizována lovecká výprava. Do jejího čela se k překvapení všech postaví Locke, který o sobě prohlašuje, že v minulosti již několikrát lovil. Spolu s ním se vydává lovit Michael. Na pláží se mezitím Sayid rozhodne vypátrat pomocí trojice antén zdroj vysílání, který je podle jeho domněnek někde na ostrově. Pokračují také rozepře mezi Boonem a Shannon, která se snaží flirtovat s Charliem.

Poznáváme také další výraznou přeživší – Rose, která při konverzaci s Jackem sebevědomě tvrdí, že její manžel nezemřel. Claire mezitím objeví obálku se Sayidovým jménem, uvnitř se skrývá fotka neznámé ženy.

Při prvním pokusu umístit vysílací anténu je Kate opět napadena podivným monstrem, které si mezitím výhlédlo jiný cíl – Locka lovícího kance. Kate prchá zpět na pláž v domnění, že Locke je mrtvý, za pár hodin se ale přesvědčí, že se mu podařilo střetnutí přežít. A to není všechno – dokázal také s sebou přinést zabitého kance.
105 Flashback: JACK
Premiéra:EN20.10.2004 CZ24.9.2006
Popis
--
Foto1 Foto2
--

Ostrov si vybere svoji další oběť. Tentokrát za to může zrádné moře, které podcenila jedna žena a přes silný odliv se nedostala zpět ke břehu. Boone se ji snažil zachránit, ale málem se také utopil, nebýt včasného zásahu Jacka. Ženu už se ale zachránit nepodařilo, což si starostlivý Jack dává za vinu.

Problém s jídlem byl pro přeživší zdá se vyřešen, ale objevil se nový problém. Dochází pitná voda a zanedlouho budou poslední zásoby balené vody vyčerpány. Poslední zbytky náhle zmizí a z loupeže je obviněn sběratel všeho možného – Sawyer. Ukáže se však, že ten získal zbytky vody jinde a on sám je – výjimečně – nevinný, poslední zbytky ukradl totiž Boone.

Jack je zároveň s tím pronásledován přeludem tajemného muže na pláži. Když se prodírá džunglí, aby tento přízrak polapil, narazí na dosud neobjevenou, dobře chráněnou jeskyni. V ní se ukrývá nejen prázdná rakev, ve které Jack převážel zpět z Austrálie svého mrtvého otce, ale také zdroj pitné vody – průzračný a bohatý pramen! Okamžitě naplní všechny prázdné lahve a vrací se zpět na pláž.

106 Flashback: SUN a JIN
Premiéra:EN27.10.2004 CZ1.10.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Na pláži dochází k dalšímu střetu. Dvojice korejských manželů, která se doposud stranila společnosti, se poprvé významněji zapojuje do děje. Muž (Jin) znenadání napadne Michaela a v příboji ho málem utopí. Zápasící dvojici se podaří rozdělit, a protože ze strany manželů nedojde kvůli jazykovému nedorozumění k žádném vysvětlení, je Jin připoután želízky ke troskám.

Mezitím se Jack, Kate, Locke a Charlie vydávají na podrobný průzkum jeskyně, kde byla nalezena voda. Cestou se setkávají s nepříjemností – Charlie omylem šlápne do včelího hnízda a celá parta získá několik nepříjemných štípanců. V jeskyni jsou objeveny dvě mrtvoly ženy a muže a hrubým odhadem je zjištěno, že se tam nacházejí asi čtyřicet let.

Jack navrhne, aby se lidé přestěhovali za zdrojem vody do jeskyně a zatímco se spolu s Kate vydávají na pláž, Locke a Charlie zůstávají sami. Locke odhalí, že Charlie je narkoman a snaží se ho jeho závislosti zbavit. Aby mu dal motivaci, ukáže mu, kde se v troskách nachází jeho milovaná kytara.

Na pláži se nápad přestěhovat se do jeskyně nesetkává s velkým ohlasem a pouze část lidí je ochotna to provést. Do jeskyně se stěhují například Charlie, Hurley a také korejští manželé. Sun – která překvapivě umí anglicky – se vydá za Michaelem, aby celé nedorozumění vysvětlila. Michael totiž nosí nalezené hodinky, které jsou dávným dědictvím rodiny Sun. Michael je Jinovi vrátí, osvobodí ho a vydávají se společně do jeskyně. Na pláži zůstává Kate, Sayid, Sawyer, Boone a Shannon, aby udržovali signální oheň pro případnou záchranu.

107 Flashback: CHARLIE
Premiéra:EN3.11.2004 CZ8.10.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Charlie bojuje s prvními příznaky drogového absťáku, Locke se ho snaží co nejvíce povzbuzovat. Jednou ho také nevědomě využije jako návnadu pro ulovení kance. Charlie ho prosí, aby mu dal jedinou zbývající dávku, Locke mu slíbí, že když ho takto požádá potřetí, skutečně mu ji dá.

Zatímco na pláži hodlá Sayid realizovat svůj plán a zaměřit pomocí trojice antén signál ve francouzštině, část lidí se pomalu stěhuje do jeskyně. Charlie a Hurley se utkají o místo, když se do boje zapojí Jack, část jeskyně se začne bortit. Zatímco Charlie unikne, Jack zůstane uvězněný pod sutinami v malé dutině.

Charlie spěchá pro pomoc, ale většina ostatních začala mezitím realizovat Sayidův plán. Trojici antén na vysílání, které musí být zapnuty kvůli docházejícím bateriím v jednu chvíli, mají na starosti Shannon, Sayid a Sawyer, Kate se vydává do jeskyně pomoci Jackovi z uvěznění.

Když se Charlie snaží dostat prohrabanou chodbičkou k Jackovi, část jeskyně se opět otřese a tentokrát zůstanou uvězněni oba. Už už to vypadá, že jim dojde vzduch a udusí se, když Charlie objeví můru a následně průduch, kterým se jim podaří vylézt bez problému ven.

Synchronizace při zachycení signálu se povede – ale právě když se Sayid snaží lokalizovat signál, někdo – kdo zřejmě nechce, aby odjeli pryč z ostrova – ho omráčí.

108 Flashback: SAWYER
Premiéra:EN10.11.2004 CZ15.10.2006
PopisSawyer má mezi lidmi na ostrově zvláštní pověst, proslul jako sběratel všeho zajímavého a potřebného, tyto věci pečlivě střeží a neváhá je vyměňovat za něco jiného. Když jednou nachytá Boona, jak se mu ve věcech hrabe, neváhá ho zmlátit. Ten přitom ve věcech hledal jednu důležitou věc – další dávku léků pro svou sestru Shannon, která trpí astmatem.

Do celé věci zasáhne Jack, který se rozhodne tyto léky ze Sawyera dostat třeba i násilím. Zastaví ho Kate, která se snaží na celou věc jít diplomaticky. Sawyer oznamuje, že léky vydá, jen když ho Kate políbí. V jeskyni mezitím Shannon zastihne prudký astmatický záchvat a její stav se zhoršuje. Když Jack vidí, v jakém stavu je, rozhodne se jednat. Spolu se Sayidem, který má zkušenosti z irácké armády, dají dohromady plán, jak Sawyera zajmout a mučením z něj dostat informace, kam schoval léky.

Nejdříve tedy Jack a následně Sayid se snaží dostat ze Sawyera mučením informace, ale marně. Ten tvrdošíjně trvá na svém požadavku – léky předá, až když ho Kate políbí. Ale když to Kate nakonec udělá, Sawyer prohlásí, že nikdy žádné léky neměl.

Sawyer se následně popere se Sayidem, který ho zraní nožem. Jack přispěchá na pomoc a na poslední chvíli zachrání Sawyera před vykrvácením. Sayid se rozhodne opustit všechny, protože by podle svých slov nesnesl žít vedle člověka, kterého mučil. Odchází, zatímco Charlie a Claire se popichují kvůli burákovému máslu a Shannon nakonec pomůže odvar z rostliny eukalyptus, který pro ni připravila Sun…

109 Flashback: SAYID
Premiéra:EN17.11.2004 CZ29.10.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Sayid opustil ostatní a po pláží míří postupně dál od místa havárie. Najednou jeho pozornost upoutá zajímavá věc. Z moře směrem do džungle vede napůl zahrabaný kabel. Sayid se vydá směrem, kterým kabel směřuje, až se dostane hluboko do džungle. V jednom místě pozná nastraženou past, které se vyhne, ale vzápětí je chycen do druhé.

Když se po několika hodinách probere, je spoutaný a vidí kolem sebe tmavou skrýš plnou zásob a elektroniky. Podivný stín člověka ho vyslýchá, ukáže se, že se jedná o ženu. Na její zmatené otázky nemá Sayid odpověď. Vzápětí zjišťuje, že se jedná o ženu, která vysílala zachycené vysílání ve francouzštině.

Domluví se spolu v angličtině, ale žena ho nechce pustit. Myslí si, že Sayid patří k „Těm druhým“, podivným obyvatelům, kteří mohou za smrt všech členů posádky, ze které žena pocházela, a také za zmizení jejího na ostrově narozeného dítěte jménem Alex. Přestože jí stále spoutaný Sayid dokáže opravit porouchanou hudební skříňku, nepustí ho. Sayid se pak během její nepřítomnosti ze zajetí osvobodí sám. V džungli ale na sebe narazí a Sayid jen po dlouhém přesvědčování unikne jisté smrti. Hlasy vycházející ze stromů, provázející ho na zpáteční cestě, jsou však mnohem podivnější.

V táboře mezitím pokračuje spor Michaela a jeho syna Walta, který tíhne k podivnému Lockovi. Naši partu ovšem potkají i příjemnější věci – v troskách je objevena golfová souprava a po několika hodinách může Hurley hrdě představit alespoň provizorní, nicméně plně funkční golfové hřiště…

110 Flashback: CLAIRE
Premiéra:EN1.12.2004 CZ5.11.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Těhotná Claire, která se přestěhovala do jeskyně, trpí nočními můrami. Má sny o tom, jak její už narozené dítě mizí z kolébky a nikdo neví kam. Během jedné noci se jí dokonce zdá velice živý sen, jak se ji někdo snaží ohrožovat přímo v jeskyni. S křikem se probudí, neví, zda to byl sen nebo skutečnosti. Ostatní jí nevěří, Jack se ji snaží uklidnit mírnými sedativy.

Protože není jasné, kdo konkrétně přežil, Hurley navrhne, že provede malé sčítání. Od každého přeživšího získá jméno, věk a místo, odkud pochází. Poté, co sestavil seznam, chce ho porovnat s letovými záznamy, ale ty pro sebe získal kdo jiný než Sawyer. Hurley se za ním vypraví, otevřeně mu řekne, proč je potřebuje a Sawyer mu je překvapivě bez řečí dá.

Protože Claire nikdo nevěří, chce se odstěhovat zpátky na pláž. Když ji cestou postihnou první předporodní kontrakce, je s ní pouze Charlie, který se ji snaží v jeskyni udržet. Hodlá se vydat pro pomoc, ale vtom se jim do cesty postaví jeden z méně známých přeživších – podivín jménem Ethan Ron.

Mezitím se k ostatním vrací zcela vyčerpaný Sayid se zprávou o francouzské ženě a informaci, že na ostrově nejsou sami. V tu samou chvíli Hurley informuje Jacka, že porovnal svůj seznam s letovými záznamy a jedno jméno v nich nebylo – Ethan Rom…

111 Flashback: JACK
Premiéra:EN8.12.2004 CZ14.11.2006
Foto1 Foto2
--

Když se skupina přeživších dozvěděla o tom že Ethan není na seznamu pasažérů, vydává se okamžitě na místo, kde byl naposled viděn. Uprostřed džungle nacházejí ale jen batoh Claire a stopy zápasu okolo. Jack se okamžitě vydává je stopovat, ale je neúspěšný a jen se motá v kruzích. Dostihne ho Locke a navrhuje mu, aby on byl hlavním stopařem.

Jack nesouhlasí, chce Claire za každou cenu najít, dává si totiž za vinu, že jí zpočátku nevěřil. Nakonec se utvoří dvě stopovací dvojice – Kate+Jack a Locke+Boone. V táboře mezitím organizuje vlastní pátraní ještě Michael, kterého Locke do party odmítl. V džungli najde čtveřice první stopy, ale protože se rozcházejí v názoru, které z nich jsou správné, rozdělí se a každá dvojice se vydá jiným směrem.

Během stopování se obě dvojice snaží více poznat, především Boone je ohromen znalostmi Locka, Jack zase zjišťuje, že otec Kate byl v armádě. V táboře se Sawyer neúspěšně snaží dostat nějaké informace ze Sayida, je mu jasné, že ví víc, než říká. V džungli mezitím stopování přináší první úspěchy, Jack se sice oddělí od Kate, ale narazí na Ethana. Ten mu vyhrožuje a Jacka zmlátí.

Nedlouho poté, co se Jack vzpamatuje, nachází spolu s Kate u stromu zavěšeného Charlieho. Po několika neúspěšných pokusech se Jackovi podaří Charlieho oživit. Po Claire není ani stopa, na nic nenarazil ve vlastním pátrání ani Michael. Zatímco Charlie je v jeskyni ošetřován a seznámen s tím, že Claire drží stále Ethan, do noční džungle se na další průzkum vydávají Boone a Locke. Zcela náhodou nacházejí uprostřed lesa v zemi zabudovaný ocelový poklop...

Popis

112 Flashback: KATE
Premiéra:EN5.1.2005 CZ19.11.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Při sbírání ovoce Kate znenadání narazí na Sawyera. Společně se vydávají směrem do neprozkoumané části džungle, když najdou jezero s vodopádem. Začnou se koupat, po několika okamžicích naleznou pod hladinou vody zásadní překvapení – část letadla s několika mrtvolami. A také s kufrem, o který okamžitě projeví zájem Kate a prohlašuje, že je její. Ale protože nemá klíč, nedá se Sawyer přesvědčit a nechá si ho.

Zatímco Locke a Boone mizí každé ráno, aby lépe prozkoumali svůj nový objev - poklop, Sayid se snaží rozluštit papíry, které vzal z úkrytu Francouzky Rousseau. Požádá o pomoc Shannon, která jako jediná francouzsky rozumí, ale jejich společná snaha nikam nevede.

Kate se mezitím snaží získat pro sebe kufřík, nejdříve násilím od Sawyera (ten se marně snaží jej otevřít), a když to nejde, zajde za Jackem a požádá ho o pomoc. Společně potom vykoupou tělo mrtvého šerifa, kterému kufřík patřil, a získají od něj klíč. Protože však Kate stále před Jackem tají obsah kufru, vezme klíč k sobě, a když získá po přemlouvání kufr od Sawyera, otevře ho. Uvnitř se skrývají čtyři zbraně. To ale není to, co Kate chtěla. Z obálky vytáhne model letadélka, které kdysi patřilo muži, jehož milovala, a vezme si ho k sobě.

Zatímco Kate na pláži smutně vzpomíná na svou dávnou lásku, Shannon z papíru rozluští jednu část slov – jedná se o text k písni „Beyond the Sea“, kterou zná ve francouzštině z doby, kdy pobývala v Evropě.

113 Flashback: BOONE a SHANNON
Premiéra:EN12.1.2005 CZ26.11.2006
PopisBoone začíná být nespokojen s tím, jak se Sayid motá okolo jeho sestry Shannon. Navíc někteří přeživší začínají být nespokojeni s tím, že on a Locke se v poslední době vracejí ze svých loveckých výprav bez kořisti. Když se nemocný Hurley vydá za Jackem a ten mu zjistí nedostatek proteinů (nedostatek masa), začne se i Jack ptát sám sebe, proč najednou Locke neulovil dlouho žádného kance.

Boone a Locke mezitím pokračují v pokusech otevřít poklop, Locke se navíc snaží uklidnit Boona, který je nervózní ze Sayida a své sestry. Boone by navíc chtěl o poklopu říci ostatním, ale Locke ho varuje. Když už je téměř rozhodnout vyzradit to alespoň Shannon, Locke ho omráčí, sváže a zanechá v džungli s nožem nedaleko. Podivný zvuk, který slyšel první noc na ostrově ho vyburcuje, rozváže se sám a rychle běží na pomoc Shannon, kterou Locke uvázal pro výstrahu nedaleko. Společně uniknout dotírání monstra vydávající podivný zvuk uprostřed hustého porostu.

Na pláži nic netušící ostatní pokračují v nové každodenní rutině. Hurley se snaží naučit od Jina lovit ryby, aby měl nějaké maso, Kate a Sun společně založí zahrádku. Kate náhodou odhalí, že Sun rozumí anglicky, ale Sun jí poprosí, ať o tom nikomu neříká.

Boone a Shannon se vrací zpět na pláž, když monstrum najednou zaútočí znovu. Boone unikne, ale Shannon je zabita. Zdrcený Boone opouští její tělo a vydává se zpět za ostatními. Na pláží zaútočí na Locka, aby se pomstil, když v tom uvidí spokojenou a živou Shannon společně se Sayidem. Locke se spokojeně usmívá, omráčil ho totiž silným halucinogenem, díky kterému si Boone představoval smrt svojí sestry. Byly ale všechny zážitky z jeho dobrodružství jen představami?

114 Flashback: MICHAEL a WALT
Premiéra:EN19.1.2005 CZ3.12.2006
Popis
Foto1 Foto2
--

Vztah mezi Lockem a Michaelem se vyhrocuje. Walt se o Locka hodně zajímá, Locke ho na oplátku učí třeba házet noži. Když to Michael uvidí, pohádá se s Lockem a upozorní ho, aby se od Walta držel dál. Locke ho přitom upozorní, že Walt je výjimečný a mělo by s ním být zacházeno jako s dospělým.

Michael se stále marně snaží najít pouto se svým synem, a když se objeví nápad, jak se dostat z ostrova, Michael se ho ihned chytí. Okamžitě začne shánět různé věci z trosek, které by se daly použít na stavbu voru. Locke mezitím Walta požádá, aby respektoval otcovo přání a nestýkal se s ním. Michael je ovšem znovu přistihne a tentokrát vyhrožuje Lockovi smrtí.

Když se jednoho odpoledne Walt spolu s Vincentem ztratí, Michael okamžitě míří za Lockem. Když ho u něj nenajde, společně se vydávají do džungle Walta najít. Walta s Vincentem mezitím napadne lední medvěd a oba se na poslední chvíli schovají v křoví. Na místo dorazí Locke s Michaelem a po nemalém úsilí se jim podaří oba zachránit, Michael při tom těžce poraní útočícího medvěda. Po této záchraně se vztahy mezi Waltem a Michaelem a také Lockem zlepší.

V jeskyni Charlie neodolá těžkému pokušení přečíst si nalezený deník Claire, kde se o sobě dozví docela příjemné věci. Samotné pátrání po Claire nikam nevedlo, jedné noci se však překvapivě Claire sama znovu objeví.

115 Flashback: CHARLIE
Premiéra:EN9.2.2005 CZ10.12.2006
Popis
--
Foto1 Foto2
--

Navrátivší se Claire se pomalu usazuje v jeskyni. Nemá sice na sobě žádné viditelné známky zranění, ale když si bez známky zájmu prohlíží ostatní, zjistí se, že Claire ztratila paměť! Nepamatuje si nic od doby, kdy nasedla do letadla, tedy žádnou událost, která se stala od havárie na ostrově. To mrzí především Charlieho, který byl Claire celou dobu na ostrově nejblíže.

Díky tomu, že Claire ztratila paměť, není jasné, jakým způsobem utekla ze zajetí Ethana a zda je Ethan ještě naživu. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, Ethan využije Charlieho slabé chvilky a přepadne ho v džungli. Vyhrožuje tím, že pokud nedostane Claire zpět, zabije každý den jednoho ostrovana. A Charlieho naposledy.

Zatímco on a Jack chtějí okamžitě podniknout trestnou výpravu a Ethana v džungli najít, Sayid a Locke navrhují spíše obrannou taktiku. Ta ovšem selže a druhého dne ráno je jeden z ostrovanů nalezen mrtvý. To přinutí všechny ke změně plánu. Jack poví Sayidovi a Lockovi o kufru zbraní, další zbraň kromě Kate dostane ještě Sawyer.

Claire, která zpočátku nevěděla, proč se jí všichni tak straní, je konečně seznámena s celou situací a souhlasí s tím, aby působila jako návnada. Ethan skutečně dorazí na místo, kde je Claire, a zaútočí. V tu chvíli sklapne past a všichni ostatní se na něj vrhnou. V bojovém zmatku jedna ze zbraní odlétne stranou. Charlie neváhá, pistoli sebere a Ethana zastřelí. Ostatní sice mohutně protestují, protože Ethan jim mohl sdělit nějaké informace, Charlie ale pochybuje a navíc je rád, že si Claire začíná pomalu, ale jistě vzpomínat.


117 Flashback: SUN a JIN
Premiéra:EN23.2.2005 CZ8.1.2007
Popis
Foto1 Foto2
--

Jin a Sun se na ostrově vždy stranili ostatních, Jin také proslul tím, že bych až chorobně žárlivý na svojí manželku, především co se Michaela týče, který naposledy se snažil hádající se pár uklidnil, poté co se Sun koupala přede všemi jen v bikinách. Sun se snaží poté s Michaelem domluvit anglicky, aby se snažil do jejich věcí příliš nezasahovat.

Naopak Sayid, který pomáhá stavět vor, se pomalu, ale jistě sbližuje se Shannon. Vor už je téměř před dokončením, ale jedné noci dojde k požáru a celý vor shoří. Zběsilý Michael má jasného viníka – Jina, který se podle něho hodlal pomstít, že se zastal Sun. Protože nikdo jiné nemá jiné vysvětlení, rozhodnou se všichni Jina dopadnout a hodlají ho lynčovat.

Na poslední chvíli vše zachrání Sun, která dorazí na pláž právě včas. Neví, jak řádění Michaela a ostatní zarazit a tak začne křičet – anglicky. Všichni jsou v šoku, většina z nich o tom, že Sun umí anglicky nevěděla – ze všeho nejvíc je z toho pryč její manžel Sun. Takže přestože ostatní okamžitě Jina pustí, věc mezi manželi se zhorší, Jin nemůže zapomenout své ženě, že mu o své znalosti neřekla.

Zatímco Sayid a Shannon začnou rozvíjet svůj vztah, Michael se hodlá nepřízni osudu postavit a vybudovat nový vor. Velice intenzivně mu začne pomáhat Jin, který se od své manželky zcela distancoval. Zpovzdálí vše nenápadně sleduje malý Walt, jež byl krátce předtím usvědčen Lockem, jako skutečný původce požáru…

118 Flashback: HURLEY
Premiéra:EN2.3.2005 CZ15.1.2007
Popis
Foto1 Foto2
--

Práce na druhém voru pokračují velice rychle, „stavaři“ Michael a Jin se poučili z první verze a nyní jim jde práce lépe a efektivněji. Michael řekne Jackovi, že jejich šance na záchranu by byla na voru větší, kdyby měli u sebe vysílačku. Ta sice na ostrově je, ale nejsou k ní žádné baterky. Jack si ale vzpomene, že mu Sayid říkal o bateriích, které viděl v zajetí u Rousseau.

Sayid si však nevzpomíná, kudy přesně se k Rousseau jde, navíc snaha rozluštit zápisky z jejích úkrytu, byla marná. Hurley, který se náhodou k papírům dostane, na nich objeví pro sebe velice povědomou číselnou sérii – 4,8,15,16,23,42. Nejdříve se zkusí zvědavě zeptat Sayida, zda neví něco víc, celé tajemství si však nechává pro sebe. Tajně také ukradne od Sayida mapu a sám v džungli se snaží zápisky na papírech rozluštit.

Hurley narazí na kabel vystupující z moře a vydá se po zdroji, stejně jako to před ním udělal Sayid. Těsně před tím, než dorazí k pasti, ho dožene Sayid a ostatní, na poslední chvíli se podaří Hurleyho z pasti zachránit. Protože jsou všichni v místě, kde se Sayid poprvé nepřímo setkal s Rousseau, rozhodnou se v okolí pátrat po jejím domnělém úkrytu. Najdou dlouhý provazový most, který ale vydrží přechod jen Hurleyho a Charlieho, Sayid a Jack se musí vydat oklikou.

Společně narazí na drát, který způsobí malý výbuch, když se kouř rozplyne, objeví se úkryt Rousseau, ale již dávno opuštěný. Charlie a Hurley cestují druhou stranu, když v tom po nich někdo začne střílet – ukáže se, že Rousseau. Zatímco Charlie prchá směrem k místu, kde se nacházejí Jack a Sayid, Hurley narazí na Rousseau, ale když se jí svěří se svojí číselnou teorií, ta mu to ještě potvrdí. Když se potom všichni sejdou, Hurley s překvapením nese baterii. Všichni se vrací do tábora, kde mezitím Claire oslavila narozeniny (a dostala od Locka vytesanou kolébku).

119 Flashback: LOCKE
Premiéra:EN30.3.2005 CZ22.1.2007
Popis
Foto1 Foto2
--

Locke a Boone pracují delší dobu na otevření nalezeného poklopu v džungli, ale marně. Ani v okamžiku, kdy postaví úderný nástroj, se jim nepodaří se skrz poklop dostat. Locke je navíc zraněn malým šrapnelem, k Boonovu překvapení vůbec nic necítí. Boone ale pozoruje na něm jisté potíže s chůzi.

Boone začíná trochu pochybovat o úspěchu při otevírání poklopu. Locke ho utěší tím, že ostrov jim dal znamení. V noci se mu zdálo, jak nad stromy spadlo letadlo. Druhý den se společně vydají směrem k místu, kde podle jeho snu mělo letadlo dopadnout i přes značné pochybnosti Boona.

Zatímco na pláži Jack a Kate pomáhají s nepříjemnými bolestmi hlavy, kterými trpí Sawyer (ukáže se, že trpí dalekozrakostí), Boone a čím dál tím méně pohyblivý Locke skutečně naleznou havarované letadlo. Protože se ale letadlo nachází nad skalami v korunách stromů, dokáže k němu vylézt jen Boone, Locke zůstává na zemi.

Boone v letadle najde velké zásoby drog – jednalo se o pašerácký letoun – a také fungující rádio, které se mu podaří na pár okamžiku oživit. Jenže v tu chvíli letoun z koruny stromů spadne – a Boone je uvnitř. S vypětím všech sil Locke dotáhne zraněného Boona zpátky do jeskyně, ale zalže o tom, jak se mu to stalo. Vzápětí zmizí a u zavřeného poklopu zoufale a beznadějně klečí. Když v tom okamžiku z poklopu začne vyzařovat světlo.

120 Flashback: JACK
Premiéra:EN6.4.2005 CZ29.1.2007
Popis
Těžce zraněný Boone leží v jeskyni a Jack se ho snaží ze všech sil zachránit. Boone ztratil hodně krve, má rozdrcenou nohu a vážné vnitřní krvácení. Ostatní se mu snaží ze všech sil pomoci, je třeba především získat krev stejné skupiny. Protože jeho sestra zrovna mezi ostatními není, přikročí Jack k zoufalému kroku – daruje svojí univerzální krev.

Zároveň dochází k jiné vážné události. Claire má porodní stahy a vypadá to, že nové dítě se narodí přímo uprostřed džungle, kam se Claire vydala na procházku. Protože ale Jack nemůže od Boona odběhnout, vzniká improvizovaný porodní tým – Kate, Charlie a proti své vůli spolupracuje také Jin. Po několika hodinách se Kate a Sun podaří s úspěchem porodit zdravé dítě – chlapečka.

V jeskyni Jack bojuje o Boonův život. Ten se na chvíli probere a řekne Jackovi nejen o pravém důvodu svého pádu, ale i o poklopu. Jack si myslí, že blouzní a příliš mu nevěří. Starosti mu dělá nyní Boonova noha, kde se shromažďuje krev a pokud chce být Boone zachráněn, musí být amputována.

Jack se připraví na amputaci, ale Boone ho poprosí, ať přestane. Po velkém vnitřním přesvědčování nechává Jack Boona na pokoji a ten v bolestech umírá. Zatímco většina lidí na pláží slaví narození dítěte Claire, v jeskyni truchlí Shannon, která se spolu se Sayidem vrátila z noční procházky. A Jack se vydává najít Locka…
121 Flashback: SAYID
Premiéra:EN4.5.2005 CZ11.2.2007
Popis
--
Foto1 Foto2
--

Koná se pohřeb Boona, zdrcená Shannon není schopna slova. Jack se snaží zorganizovat trestnou výpravu na Locka, ale většina lidí je vystrašených a nemá odvahu. Locke se najednou objeví sám a vyloží co se stalo – vše o nalezení letadla a jeho pádu ze stromu, ale poklop nezmíní. Jack se ho snaží napadnout, ale vyčerpáním omdlí.

Prostředníkem k řešení událostí se stává Sayid. Shannon ho požádá, aby pro ni zabil Locke, který má podle ní na svědomí smrt Boona, Jack zase chce, aby Locke řekl všechno, co tají. Sayid a Locke se následně vydávají společně k vraku letadla, během cesty Sayid Locka vyslýchá, ale ten mu nic neprozradí.

Po nalezení vraku se odehrává mezi oběma napjatá konverzace, Sayid zjistí, že Locke má svojí vlastní zbraň, ten se ale s ničím neskrývá a otevřeně přizná, že to byl on, kdo kdysi Sayida během snahy najít zdroj vysílání omráčil. Sayid se vrací do tábora, aby všem oznámil, že věří Lockovi, že Boona nezabil. Shannon ani Jack mu nevěří. Dochází k hádce a Shannon po Lockovi vystřelí.

Na pomoc na poslední chvíli přijde Sayid a celou věc zachrání. Mezi Sayidem a Lockem tak dochází k jistému prolomení nedůvěry a když poté Sayid chce, aby mu Locke ukázal poklop, je tam po chvíli doveden. Na pláží zatím Claire musí řešit nové maminkovské povinnost, jednou z nich je se naučit uklidnit své dítě. K překvapení všech se hlas Sawyera ukáže jako ten, kdo dokáže dítě bez problému uspat.

122 Flashback: KATE
Premiéra:EN11.5.2005 CZ18.2.2007
PopisStavba voru spěje do finále. Jeden z ostrovanů, Dr.Artz, ale díky své praxi profesora upozorňuje stavaře, že musí co nejdříve pokračovat, jinak je nastávající monzumové období odplaví zcela opačným směrem, než by si přáli. Na stavbě voru tak začnou pracovat téměř všichni, velký zájem být na voru má k překvapení všech také Kate. Jenže vor je obsazený (Michael, Walt, Jin a Sawyer), a tak se Kate snaží dostat Sawyerovo místo.

Locke mezitím zavede Jacka k místu, kde se nachází poklop a společně se snaží vymyslet, jak poklop otevřít. Jack se cítí dotčený, že o poklopu nevěděl dříve a také pochybuje, zda se otevřením poklopu něco vyřeší. Jejich debata je přerušena výkřiky z džungle, na pláží se totiž Michaelovi udělalo zle, když pil vodu z lahve.

Jack zjistí, že Michael byl úmyslně přiotráven, do lahve byl přimíchán slabý jed. Podezření okamžitě padne jednak na Kate, která se snaží dostat Sawyerovo místo a také na Walta, o kterém Locke ví, že se již jednou snažil znemožnit odplutí z ostrova. Walt to popírá a sdělí šokovanému Lockovi, aby se v žádném případě nepokoušel „otevřít tu věc“. Walt se zároveň přizná svému otci, že to byl on, kdo zapálil vor, ale nyní chce pomáhat a dostat se co nejdříve z ostrova.

Když se situaci ohledně podezření vyhrotí, Sawyer všem prozradí pravou (zločineckou) identitu Kate. Ta se okamžitě stává vyhnancem na ostrově, nikdo s ní nechce nic mít. V závěru se ovšem ukáže, kdo koho chtěl skutečně otrávit – jed připravila Sun, která se snažila svého manžela Jina udržet na ostrově. Byl to ovšem nápad Kate a věděl o tom i Jack, který na to přišel a Sun se mu přiznala, ale neví o tom, že to vymyslela Kate, takže jako jediný (mylně) věří, že s tím Kate neměla nic společného.

123
Premiéra:EN18.5.2005 CZ25.2.2007
PopisOstrované dostávají nečekanou návštěvu. Z ničeho nic se na pláži objeví Rousseau, která se strachem oznamuje, že „ti druzí“ přicházejí. Pomalu začne vyprávět, co se přesně stalo, když ona a její přátelé na ostrově ztroskotali a jak všichni postupně umírali. Vše prý začalo, když začal z jednoho místa na ostrově vycházet černý kouř. A stejný černý kouř se nyní objevuje nad horizontem.

Všichni okamžitě začnou pracovat na spuštění voru, který je téměř dokončen, zbývá ho jen dopravit do vody. Čtyři lidé na voru se teď stanou klíčem k záchraně, ale co ostatní, kam je skrýt? Locke má jasno – jediná možnost, kde ukrýt tak velké množství lidí, je pod poklopem. Jack, Locke, Sayid a nově také Hurley a Rousseau se vydávají k poklopu, aby se snažili vymyslet, jak ho otevřít. Když se Rousseau zmíní o výbušninách, které se nacházejí v odlehlé části džungle, je rozhodnuto o nové misi.

O svém úmyslu se podělí s ostatními na pláži, pro dynamit vyráží Jack, Locke, Rousseau, Kate a také Dr.Artz považujíc se za experta. Loučení s těmi, kdo odplouvají na voru, proběhne v rychlosti, času není nazbyt, Sayid předává Michaelovi rádio na vysílání spolu s dobitými bateriemi, pes Vincent Walt daruje do opatrování Shannon, Sun připraví pro Jina pár základních slovíček a Jack se dozví o svém otci, kterého Sawyer potkal v australském baru.

Zatímco vor vyplouvá na neznámou cestu, výprava za dynamitem se setkává v džungli se zvukem, který je strašil už první noc na ostrově. Odváží se jít dál a když je Rousseau dovede až na slíbené místo, kterému říká „Černá skála“, všichni s překvapením koukají na něco nečekaného…

124
Premiéra:EN25.5.2005 CZ4.3.2007
PopisTento díl má oproti jiným dvojnásobnou délku. Občas se můžete setkat také s dílem číslo (1)-25, který je oddelěnou druhou polovinou tohoto.

Zatímco na pláži probíhá velké balení a všichni se prozatím stěhují do jeskyně, pětice lidí u „Černé skály“ nevěří svým očím. Uprostřed džungle se nachází vrak lodi, několik století staré, který tam zřejmě byl odmrštěn obrovskou vlnou tsunami. Uvnitř lidé skutečně naleznou dynamit a také několik mrtvol otroků. Jednalo se zřejmě o loď, která mířila k nějakému dolu.

Ze skupiny lidí najednou zmizela Rousseau, nikdo neví kam. Artz, který se prohlašuje za odborníka na dynamit, získává hlavní roli a snaží se všechny ostatní poučit, jak nebezpečná manipulace s dynamitem je. Opatrně s ním zachází a snaží se zabalit do mokrého hadru, ale v tu chvíli výbušnina exploduje a Artz je rozmetán na kousky.

Výprava na voru zatím úspěšně pokračuje, jediná nepříjemnost se vyskytne, když přijdou na chvíli o kormidlo, naštěstí díky Sawyerově rychlému zásahu se ho podaří znovu získat a zpět na vor upevnit. Plavba potom pokračuje během dne bez problémů.

Na pláží zatím došlo k šokující události. Dítě Claire, která dostalo jméno Aaron, zmizelo! A protože o něj od první chvíle projevovala až nezdravý zájem Rousseau, mají Sayid a Charlie jasno, kam se vydat. Sbalí si pár nejnutnějších věcí a vydávají se směrem k místu, odkud vychází černý kouř.

Jack, Kate, Hurley a Locke opatrně nakládají dynamit do batohů a míří směrem k poklopu. Jsou však přepadeni neznámým monstrem, Locke je za nohu tažen do podivné díry. Jack rychle zareaguje a když už to vypadá, že Locke bude do díry zcela vtažen, Jack hodí do díry dynamit a Locka tím osvobodí. Z díry vyjde jen malý obláček černého kouře, který podivným způsobem zmizí.

Charlie a Sayid jsou na cestě k černému kouři, Charlie pokračuje i přestože byl zraněn na hlavě. Když dorazí k místu, odkud kouř vychází, nachází jen velký oheň zapálený na pláží. Najednou se z džungle vynoří Rousseau a má Aarona, zdravého a živého v náručí. Sayid ji přesvědčí, aby se ho vzdala a v pořádku ho společně s Charliem doručí na pláž zpět ke Claire.

Na voru mezitím nastala noc. Rádiem je nedaleko zachycena loď, po menší hádce se tak Michael rozhodne vyslat jedinou výstražnou světlici, kterou mají. Když se menší člun objeví nedaleko, všichni se radují. Několik lidí na palubě cizí lodi ale neřekne ani slovo, naopak vytáhnou zbraně a postřelí Sawyera, zajmou Walta, zapálí vor a odplují. Michael a Jin se beznadějně drží ve vlnách.

Čtveřice s dynamitem konečně dorazí k poklopu. Když je vše připraveno, snaží se Hurley na poslední chvíli výbuchu zabránit – na poklopu spatřil „prokletá čísla“. Ale je pozdě, dynamit vybuchuje a poklop se konečně otevírá. Všichni se naklánějí dovnitř, touží spatří co je uvnitř…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář